پودر بندکشی چیست؟

02188033842 تلفن :
پودر بندکشی چیست؟

در این مقاله به زبانی ساده به شما می‌گوییم که پودر بندکشی چیست؟ چیست و چه کاربردی دارد.

فروشگاه دکه
فروشگاه دکه

کاشی کاری در ساختمان ها به خصوص در مکان هایی که در محیط مرطوب است از جمله سرویس بهداشتی و حمام از اهمیت زیادی برخوردار است. کاش کاری در چند مرحله انجام می¬شود که مرحله آخر آن بندکشی است. برای انجام بندکشی به پودر بندکشی نیاز است که این پودر انواع مختلفی دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.

فهرست موضوعاتپودر بندکشی چیست؟


 در گذشته برای بندکشی از مخلوط سیمان سفید و رنگ های پودری استفاده می شد که به دلیل معایب آن، استفاده از این روش تقریبا منسوخ شده است. از جمله معایب این روش ترک خوردن مرزها پس از مدتی و تغییر رنگ تدریجی آن است. ماده ای که جایگزین این روش قدیمی شده پودر بندکشی است. پودر بندکشی از ترکیب سیمان، مواد پلیمری، مواد آلی، رنگدانه‌ها و... تشکیل شده و بسیار پرکاربرد است. این پودر ماده ای خشک است که برای استفاده باید با میزان مشخصی آب مخلوط شود. پس از مخلوط شدن با آب می توان از آن در فواصل کاشی و سرامیک ها به روش های مختلف استفاده کرد. پودر بندکشی استفاده‌های زیادی دارد مثلا می‌توان در درزهای آجر و سنگ و قطعات سیمانی و بتنی هم از آن استفاده کرد، ولی استفاده در سرویس های بهداشتی به دلیل نفوذ رطوبت بیشتر رایج است.


پودرهای بندکشی در دو نوع ساخته می شوند:


1)    پایه سیمان
2)    پایه اپوکسی


خواص پودر بندکشی


این پودر مزایای زیادی نسبت به ملات‌های دیگر دارد از جمله استحکام زیاد بین سطوح، ماندگاری رنگ ها در مدت زمان طولانی، صرف زمان کمتر، عدم ایجاد ترک خوردگی، عدم نفوذ آب، زیبایی بیشتر، راحتی هنگام اجرا، تمیزی بیشتر کار، بدون ریزش در هنگام اجرا، قابل اجرا در سطوح افقی و عمودی، فاقد جمع شدگی و غیره. همچنین پودرها را می توان براساس ترکیب و مصالح طبقه بندی کرد.


انواع پودر بندکشی بر اساس ترکیب•    پودر بندکشی پلیمری
مواد اصلی سازنده این نوع پودر، مواد پلیمری نانو هستند. به دلیل نانو بودن این پودر این امکان وجود دارد که به خوبی در فواصل کاشی‌ها جایگزین شود و به یک ساختار محکم و غیرقابل نفوذ تبدیل شود.
•    پودر بندکشی رنگی
اکثر پودرهای بندکشی سفید است که گاهی اوقات رنگ سفید آن با کاشی و مصالح استفاده شده همخوانی ندارد. به همین دلیل شرکت‌های تولید کننده پودر، پودرهای رنگی با طیف متفاوت تولید کردند که باعث به وجود آمدن زیبایی در کار شود. پودرهای رنگی در برابر نفوذ آب مقاوم هستند.
•    پودر بندکشی آنتی باکتریال
در محیط های بهداشتی از جمله بیمارستان‌ها از کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال به دلیل جلوگیری از رشد انواع باکتری، میکروب و... استفاده می شود. به همین دلیل در این مکان‌ها از پودر آنتی باکتریال نیز استفاده می کنند. هزینه این نوع پودر نسبت به انواع دیگر آن بالاتر است.
•    پودر بندکشی ضدآب
یکی از اهداف استفاده از پودرهای بندکشی فراهم کردن مانعی در برابر نفوذ رطوبت است. همه پودرها به میزان مختلف این ویژگی را دارند اما نوع مخصوصی از آنها تولید شده که توانایی ضدآب بودن بیشتری نسبت به بقیه دارد. در ساختار این نوع پودر از رزین استفاده شده تا علاوه بر خاصیت ضدآب بودن، از مقاومت بالایی در برابر سایش نیز برخوردار باشد. این نوع پودر بیشتر در سرویس های بهداشتی استفاده می شود.
•    پودر بندکشی اسیدی
این نوع پودر در برابر اسید و مواد شیمیایی مقاوم است.  به دلیل ویژگی هایی که این نوع پودر دارد برای استفاده در محیط‌های صنعتی و شیمیایی و آزمایشگاه‌ها مناسب است. این محصول در رنگ های تیره تولید می شود. از دیگر ویژگی های این پودر آبگریزی بسیار بالا و ثبات رنگی آن است.
انواع پودر بندکشی بر اساس مصالح
•    پودر بندکشی آجر
این پودر در فضای خارجی استفاده می¬شود که به این دلیل مقاومت زیادی در برابر شرایط هوایی گوناگون دارد. مواد اصلی تشکیل دهنده این پودر، سیمان پرتلند و پودر سنگ است. تفاوت این پودر با پودرهای کاشی و سرامیک در اندازه دانه های آن است. دانه های این پودر درشت تر است.
•    پودر بندکشی سنگ
هنگام بندکشی سنگ، به دلیل وجود فاصله بیشتر باید از پودر با دانه‌های درشت‌تر استفاده شود. به دلیل استفاده از این چسب در فضای بیرونی ساختمان، در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم است و قیمت آن از دیگر نوع پودرها ارزان تر است.
•    پودر بندکشی کاشی وسرامیک
از این پودر در فضای داخلی ساختمان مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. به دلیل داشتن اهمیت بصری در داخل ساختمان و مرطوب بودن سرویس بهداشتی باید هنگام انتخاب، به کاربرد آن توجه کرد.

بهترین نوع پودر کاشی


برای انتخاب پودر کورد استفاده باید به عوامل مختلفی توجه کرد. ازجمله فاکتورهای مهم برای انتخاب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    مکان مورد استفاده
•    هزینه مورد نظر
•    رنگ‌بندی پودر
نحوه استفاده از پودر بندکشی
قبل از استفاده از پودر باید به نکاتی توجه کرد تا کیفیت کار بهتر شود.
1)باید حداقل 24 ساعت پس از نصب کاشی وسرامیک اقدام به بندکشی کنید تا از خشک بودن زیر کار مطمئن شوید.
2)فاصله بین کاشی‌ها باید تمیز و عاری از کثیفی باشد.
3)برای بندکشی از کاردک پلاستیکی مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که عمق بندها کاملا پر شده باشد.
4)بعد از ساخت ملات حدود 5 دقیقه به آن استراحت دهید و سپس مورد استفاده قرار دهید.
5)هنگام بهم زدن ملات، این کار را آهسته انجام دهید تا حباب کمتری در آن ایجاد شود.
6)بعد از پایان کار و قبل از خشک شدن ملات، روی کار را با دستمال مرطوب تمیز و یکدست کنید.
7)بعد از 48 ساعت از پایان کار، برای محکمتر شدن اتصالات کاشی و ملات به آرامی روی آن آب بریزید.
8)هنگام کار از دستکش و ماسک استفاده کنید.
9)در دمای بین 5 تا 40 درجه سانتیگراد بندکشی را انجام دهید.
برای ترمیم بندهای قدیمی ابتدا توسط کاردک بندهای قدیمی را از درزها خارج کنید و نقاط آلوده را با کمک فرچه تمیز کنید سپس ملات آماده شده جدید را در درزها اجرا کنید.

 

کلام آخر


پودرهای بندکشی در درزگیری سطوح نقش چشمگیری دارند. انواع زیادی پودر در بازار وجود دارد که برای استفاده از آن حتما به محل استفاده از آن دقت کنید. زیرا استفاده صحیح از پودر متناسب با کاربرد، در عمر مفید ساختمان تاثیر زیادی دارد.

 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید