کاربرد پودربندکشی

02188033842 تلفن :
کاربرد پودربندکشی

آیا می‌دانید کاربرد پودربندکشی چیست؟ پس این مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید. زیرا جواب تمام سوالات شما اینجاست.

فروشگاه دکه
فروشگاه دکه

بندکشی مانع از نفوذ آب و رطوبت به لایه‌های زیرین کاشی و‌سرامیک می‌شود. به همین دلیل انتخاب پودری مناسب که از تراکم کافی برخوردار باشد و از نفوذ آب جلوگیری کند، بسیار مهم است. علاوه بر این، به دلیل استفاده از پودر در داخل ساختمان و تاثیر آن بر زیبایی، رنگ آن نیز دارای اهمیت است. پودر بندکشی یک ملات است که برای درزگیری مصالح ساختمانی استفاده می¬شود. در حال حاضر انواع مختلفی از پودر بندکشی در بازار وجود دارد که هرکدام کاربرد و مشخصات خاص خود را دارد. در این مقاله می‌خواهیم به کاربرد پودربندکشی بپردازیم و هرآنچه که باید بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.


ترکیبات پودر بندکشی


این پودر از ترکیب سیمان، پودرهای معدنی نرم و پلیمرهای بهبود دهنده خواص مواد آبگریز تشکیل شده‌اند و برای بندکشی مصالحی از جمله کاشی وسرامیک، آجر، سنگ و...به کار می‌رود. ترکیبات به‌کار رفته شده در پودرها باعث ایجاد استحکام، چسبندگی بالا و جلوگیری از نفوذ آب می‌شود. همچنین سطح یکنواختی برروی سطح مصالح به وجود می‌آورد.


مزایای کاربرد پودر بندکشی


•    به دلیل داشتن رنگ‌بندی متنوع زیبایی کار را زیاد می‌کند.
•    ایجاد استحکام و جلوگیری از افتادن مصالح
•    عایق خوب رطوبتی است.
•    به دلیل داشتن خاصیت آنتی باکتریال از ایجاد قارچ و میکروب جلوگیری می‌کند.
•    به دلیل داشتن خاصیت ضد اسیدی قابلیت استفاده در محیط‌های صنعتی را دارد.
•    در برابر لرزش و ترک خوردگی مقاوم است.
•    اجرای آسان و سریع


کاربرد پودر بندکشی


•    برای بندکشی انواع کاشی وسرامیک و همچنیت آجر و سنگ در داخل و خارج ساختمان استفاده می‌شود.
•    درزبندی قطعات سیمانی و بتنی را انجام می‌دهد.
•    جهت بندکشی کاشی و سرامیک شکسته، کاشی‌کاری سنتی، کاشی‌کاری استخر و آب‌نما، محیط‌های صنعتی و آزمایشگاهی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.
•    در استخر‌ها، سونا و جکوزی کاربرد دارد. هم باعث عدم نفوذ آب می‌شود و هم به زیبایی کار می‌افزاید.
•    ایجاد سطحی یکنواخت در سطح مصالح و جلوگیری از نفوذ آب


پودرهای بندکشی مختلفی با توجه به ساختار آنها در بازار وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:
1)پودر نانو
این پودر از نانو پلیمر‌ها ساخته شده است. به دلیل ریز‌دانه بودن این پودر، به راحتی می‌تواند در بین درزهای مصالح قرار بگیرد و ساختار محکم و غیرقابل نفوذی به وجود آورد.
2)پودر آنتی باکتریال
این پودر پایه پلیمری دارد. مواد آنتی باکتریال به دلیل خواصی که دارند امروزه در حوزه‌های مختلف با استقبال زیادی روبه رو شده است. این پودر در محیط‌های مرطوب مثل حمام، استخرها و... کاربرد دارد. همچنین در محیط‌هایی که باید از رشد قارچ و میکروب و باکتری و... جلوگیری شود مانند بیمارستان‌ها از این پودر استفاده می‌شود. این پودر در مقایسه با انواع دیگر قیمت بالاتر و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.
3)پودر رنگی
گاهی اوقات نیاز است که از لحاظ زیبایی رنگ پودر و مصالح با یکدیگر همخوانی داشته باشد. این پودر از ترکیب سیمان سفید با مواد رنگی تولید می‌شود. خواص شیمیایی و مکانیکی این نوع پودر با انواع دیگر یکسان است و فقط در رنگ متفاوت است.
کاربرد پودر سفید در پرکردن درز کاشی و سرامیک‌های سفید رنگ است.
کاربرد پودر سیاه در پرکردن درز و ترک خوردگی سازه‌های بتنی است.
کاربرد پودر بندکشی آبی در کاشی‌های بیمارستانی است.
4)پودر ضدآب
پایه این نوع پودر رزین است که علاوه بر ضدآب بودن، در برابر سایش هم مقاومت بالایی دارد. این پودر به دلیل خاصیت ضدآب بودن نسبت به انواع دیگر بیشتر از نفوذ آب جلوگیری می‌کند. کاربرد این نوع بیشتر در محیط-های مرطوب ازجمله سرویس بهداشتی، استخر و... می‌باشد.
5)پودر اسیدی
مصالحی که در ساخت این پودر به‌کار می‌رود، خاصیت مقاوم در برابر سیالات اسیدی به وجود می‌آورد. کاربرد این پودر در محیط‌های صنعتی و آزمایشگاهی است که امکان خوردگی در برابر مواد اسیدی را دارد.
6) پودر بندکشی آجر
مواد تشکیل‌دهنده این پودر، سیمان سفید و پودر سنگ است. دانه‌های این نوع پودر درشت‌تر و برای بندکشی آجر مناسب است. به دلیل استفاده از این پودر در خارج از ساختمان، خواص آن مناسب آب وهوای بیرون است و از مقاومت خوبی برخوردار می‌باشد.
7)پودر بندکشی سنگ
فواصل بین سنگ نسبت به مصالح دیگر بیشتر است، به همین دلیل پودر مورد استفاده در بندکشی سنگ‌ها باید دانه درشت‌تر از انواع دیگر باشد. همچنین مقاومت بالایی دارد تا نسبت به شرایط آب وهوایی تطابق‌پذیر باشد. این پودر ارزان قیمت‌تر است.
نکات مهم در کاربرد بندکشی و استفاده از پودر
1)    باید پس از 24 ساعت از نصب کاشی، بندکشی انجام شود تا زیرکار کاملا خشک شده باشد.
2)    درزها باید تمیز و عاری از هرگونه کثیفی باشد.
3)    دقت شود که عمق درزها کاملا پر شود. برای این کار بهتر است از کاردک پلاستیکی استفاده کرد.
4)    پس از ساخت ملات، 5 دقیقه به آن استراحت دهید و بعد از آن استفاده کنید.
5)    در هنگام مخلوط کردن ملات از ایجاد حباب باید جلوگیری شود.
6)    پس از بندکشی و قبا از خشک شدن سطح مصالح را تمیز کنید.
7)    دمای مناسب برای بندکشی مصالح 5 تا 40 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در صورت گرم وخشک بودن آب وهوا یا وزش باد، سطح کار باید هرچند ساعت آب‌پاشی شود. برای رسیدن به کیفیت مطلوب باید سطح کار مرطوب باشد.
8)    در هنگام بندکشی از دستکش و عینک استفاده کنید.
9)    برای بندکشی سطوح افقی، برای ایجاد ملات از آب بیشتری استفاده کنید تا کار با سهولت بیشتری انجام شود. اما باید دقت شود که آب بیش ازحد اضافه نشود چون باعث ایجاد ترک درکار می‌شود.
ترمیم بندکشی
پس از انجام بندکشی، امکان دارد که همه درزها به خوبی بندکشی نشده باشند. به همین دلیل پس از بندکشی انجام مرحله ترمیم ضروری می‌باشد. در این مرحله باید به شدت دقت شود. اگر دقت لازم در این مرحله نشود، آب به لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند و باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود.
نگهداری پودر بندکشی
برای نگهداری این محصول، به نوشته‌های روی بسته‌بندی باید دقت کنید. معمولا حدود 6 ماه تا یک سال در بسته-بندی اولیه می¬توان از آن نگهداری کرد. این پودرها باید دور از رطوبت و سرما و تابش مستقیم نور خورشید نگهداری شود.


مطلب آخر


در ارتباط با پودرهای مختلف و کاربرد آنها مفصل توضیح داده شد. در هنگام انتخاب پودر بندکشی، ابتدا به کاربرد آن دقت کنید چون هرکدام کاربرد و ویژگی خاص خود را دارند و سپس ودر را انتخاب کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. کاربرد پودربندکشی شامل موارد زیادی است. ولی اگر تمایل دارید تا درباره موارد دیگر آن نیز بدانید، بد نیست تا سری به دیگر مقالات ما بزنید.

 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید