پودربندکشی آجرنما چیست؟

02188033842 تلفن :
پودربندکشی آجرنما چیست؟

اگر خواهان کسب اطلاعات در مورد پودربندکشی آجرنما هستید، این مقاله را از دست ندهید.

فروشگاه دکه
فروشگاه دکه

پودربندکشی آجرنما یکی از مصالح مهمی است که در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به زبانی ساده چگونگی کار با آن را توضیح داده و هرانچه که باید بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را از دست ندهید.

فهرست موضوعات


پودر بندکشی چیست؟


برای درزگیری کاشی وسرامیک، آجر، سنگ و مصالح دیگر باید از محصولی استفاده شود که پایه آن سیمان باشد. پودر بندکشی از ترکیب سیمان، مواد پلیمری، مواد آلی، رنگدانه‌ها و افزودنی‌های آبگریز تشکیل شده است. در روش سنتی برای درزبندی مصالح از ملات سیمان و سنگ‌ریزه استفاده می‌شد. این روش معایبی داشت که باعث کاهش رضایت مشتریان شد. از این رو شرکت‌ها درپی تلاش برای تولید محصول جدیدی در این صنعت برآمدند. از جمله معایب روش سنتی استحکام و چسبندگی پایین در گذر زمان است. همچنین بندها پس از مدتی تغییر رنگ می‌دهند و حالت کثیفی پیدا می‌کنند. برای از بین بردن این لکه‌ها و کثیفی‌ها اگر از جرمگیر استفاده کنید، بندهای کشیده شده ازبین می‌روند. استفاده از پودر بندکشی بجای روش سنتی مزایای زیادی دارد که در زیر به چند نمونه از آن اشاره می‌شود:
    جلوگیری از نفوذ آب به لایه ‌های زیرین
    قابلیت اجرای آسان
    برای اجرا نیازی به فرد متخصص نیست
    سرعت زیاد اجرا
    به دلیل وجود پودر‌های رنگی، در جاهایی که نیاز به زیبایی بصری وجود دارد و باید مصالح و پودر تطابق داشته باشند، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
    بین مصالح ساختمانی استحکام و مقاومت به وجود می‌آورد و از شل شدن و افتادن آن‌ها جلوگیری می‌کند.
    در برابر ترک‌خوردگی مقاوم است و از شکستن سطح جلوگیری می‌کند.
    استفاده از یک نوع از پودر، در محیط‌های اسیدی مانند مکان‌های صنعتی و... از ایجاد خوردگی جلوگیری می‌کند.
    یکی از خاصیت‌های مهم پودر مقاومت در برابر رطوبت است. اما یک نوع از این پودر، این خاصیت را خیلی بیشتر از انواع دیگر دارد.
    خاصیت آنتی باکتریال دارد که می‌توان از آن برای محیط‌هایی که باید از رشد قارچ و میکروب و... جلوگیری شود، استفاده کرد.


کاربرد پودر بندکشی


از این محصول برای درزگیری انواع کاشی وسرامیک، آجر، سنگ، موزاییک، سنگ‌های تزیینی، قطعات سیمانی و بتنی و تمامی سطوح تا عمق 15 میلیمتر می‌توان استفاده کرد.


انواع پودر بندکشی


1)    پودر بندکشی آجر
این پودر محصولی برپایه سیمان است که از ترکیب آن با سنگدانه‌ها، مواد پلیمری مقاوم در برابر UV و باران-های اسیدی تشکیل شده که برای پرکردن درزهای آجر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اندازه دانه‌های این پودر نسبت به سایر انواع آن درشت‌تر است. به دلیل استفاده از این پودر در محیط بیرون و قرار گرفتن آن در شرایط مختلف آب وهوایی، از مقاومت بالایی برخوردار است. از این نوع پودر برای پرکردن بندهای آجر در فضای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود. مهارت و دقت در انجام بندکشی بسیار مهم است چون باعث به وجود آمدن نمایی زیبا برای ساختمان می‌شود. همچنین دقت در انتخاب نوع خوب این پودر باعث می‌شود که از هزینه‌های بعدی مثل خسارت زودهنگام به نمای خارجی ساختمان جلوگیری کرد. از جمله مزایای این پودر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
    مقاوم در برابر آب و هوای مختلف
    مقاومت در برابر رطوبت
    مقاوم در برابر باران‌های اسیدی
    سهولت اجرا
    آسان بودن تهیه ملات
    چسبندگی و انعطاف مناسب
    در برابر ترک‌خوردگی مقاوم است


نحوه استفاده پودر بندکشی آجر


سطح مورد نظر باید مسطح، فاقد روغن و کثیفی باشد. 24 ساعت پس از نصب آجرها مرحله بندکشی را شروع کنید. پودر را با میزان معینی آب مخلوط کرده تا ملات درست شود. دقت کنید که میزان زیا آب با پودر مخلوط نکنید. چون استفاده از آب زیاد باعث کاهش استحکام محصول می‌شود. پس از آماده شدن خمیر 15 دقیقه به آن استراحت دهید. سپس خمیر را با کاردک پلاستیکی روی سطح مورد نظر پخش کنید. دقت کنید که بندها کاملا پر شوند. پس از اتمام کار، خمیر اضافه را با پارچه نمدار از روی سطح تمیز کنید.
همچنین در هنگام بندکشی، باید فاصله ‌ای بین آجرها وجود داشته باشد تا در هنگام منبسط شدن آن در هنگام افزایش دما، به یکدیگر فشرده نشوند و ترک نخورند.
قبل از انجام بندکشی به چند نکته دقت کنید تا کیفیت کارتان بیشتر شود:
    قبل از نصب کردن آجر، محل اتصال آن به دیوار باید مرطوب باشد.
    فضای بین دیوار و آجر باید حدود 4 سانتی‌متر برای ملات باشد.
    بندکشی باید جوری انجام شود که تمام نما یکنواخت و یکدست باشد.
    بندکشی را در هوای سرد و گرم انجام ندهید.


انواع نحوه بندکشی آجر


بندکشی انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع نمای ساختمان باید انتخاب شود:
    بندکشی توپر:
در این نوع بندکشی، فاصله بین آجرها با استفاده از سیمان و ماسه به صورت توپر بندکشی می‌شود. این روش زیبایی  خاصی ندارد.
    بندکشی سروافتاده:
دراین نوع بندکشی، از قلم بندکشی استفاده می‌شود. این روش بسیار ارزان و پر‌سرعت است و اغلب برای بندکشی دیوارهای باغ استفاده می‍شود.
    بندکشی گونیا:
این روش برای همه نوع کار مناسب است.
    بندکشی برجسته:
این نوع بندکشی با قلم فیتیله‌ای انجام می‌شود.


شوره آجر در بندکشی چیست؟


در بیشتر موارد بعد از اجرای آجرنما، روی سطح آجر شوره می‌زند که بخاطر املاح موجود در مواد یا بخاطر خود آجر است که پس از مدتی از بین می‌رود و جای نگرانی نیست. اما اگر می‌خواهید که شوره‌ها زودتر از بین بروند، پس از خشک شدن نما، آن را با گونی پاک کنید.
به غیر از پودر بندکشی آجر، در زیر به انواع دیگر پودرها اشاره می‌شود:
    پودر رنگی
این پودر برای منطبق شدن مصالح و پودر و ایجاد زیبایی بصری در ساختمان استفاده می‌شود. رنگ‌های مختلفی دارد و می‌توان با توجه به رنگ مصالح از آن استفاده کرد.
    پودر پلیمری
دانه‌های این پودر بسیار ریز است و به خوبی در درزها جایگیری می‌شود.
    پودر آنتی باکتریال
برای مکان‌هایی که رشد نکردن میکروب و قارچ اهمیت دارد، استفاده می‌شود. مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و...
    پودر ضدآب
خاصیت عدم نفوذ رطوبت در این پودر نسبت به بقیه، زیادتر است.
    پودر ضداسید
برای استفاده در محیط‌های آزمایشگاهی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
    پودر بندکشی کاشی وسرامیک
متنوع‌ترین نوع پودر بندکشی است که برای کاشی وسرامیک مصرف می‌شود.
    پودر بندکشی سنگ
به دلیل زیاد بودن فاصله سنگ‌ها، این پودر درشت دانه است. به دلیل استفاده از آن در شرایط جوی مختلف، مقاومت و استحکام بالایی دارد.


 کلام پایانی


در این مقاله به طر مختصر با پودربندکشی آجرنما و نحوه استفاده از آن آشنا شدیم. اگر تمایل دارید تا بیشتر در مورد چسب کاشی و یا پودربندکشی بدانید، توصیه می‌کنیم که مطالعه دیگر مقالات ما را از دست ندهید.

 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید